Akcesoria do biegania: Co nosić, jak zorganizować swoje rzeczy i co ze sobą zabraćKażdy ma inny powód, aby uderzyć w drogę i śledzić go z biegiem. Niektórzy robią to, aby oczyścić głowę, niektórzy robią to, aby uzyskać lepszą formę, a niektórzy robią to, ponieważ muszą. Niezależnie od powodów, bieganie jest aktywnością, która wymaga przygotowania. Nie mówimy tu jednak o wytyczaniu trasy czy robieniu rekonesansu terenu przed wyruszeniem na szlaki. To, co mamy na myśli, to przygotowanie się do uderzenia w drogę tak efektywnie, jak to możliwe, abyś mógł wrócić do czegokolwiek innego, co mógłbyś zaplanować po bieganiu. W tym artykule przedstawimy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o sprzęcie i akcesoriach do biegania przed wyruszeniem w drogę - od tego, jakie rodzaje butów najlepiej sprawdzają się podczas biegania, a jakie podczas innych aktywności, takich jak wędrówki czy wspinaczka po szlakach, po to, ile odzieży odprowadzającej wilgoć powinieneś zabrać ze sobą, gdy wybierasz się w teren.

Buty do biegania

Najważniejszą częścią Twojego sprzętu do biegania są buty. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą dwóch par butów do biegania na wycieczkę z plecakiem, ponieważ przyjmują one wiele nadużyć i często są pierwszą rzeczą, która się zużywa. Rodzaj butów, które zabierzesz na wycieczkę, będzie zależał od terenu, po którym planujesz biegać i rodzaju szlaków, po których będziesz się poruszać. Na przykład, jeśli przebywasz na szlakach, najlepiej zabrać buty do biegania po szlakach z twardą podeszwą. Jeśli biegasz po drodze, przynieś niskie do ziemi buty z minimalną podeszwą. Jeśli również uprawiasz turystykę pieszą, najlepiej przynieść jedną parę lekkich butów do biegania po szlakach i jedną parę butów górskich.

Buty turystyczne

Jeśli będziesz uprawiać dużo turystyki pieszej, najlepiej zabrać ze sobą parę butów turystycznych. Na lekką i szybką wycieczkę z plecakiem mogą nie być najlepszym wyborem, ale na wycieczce, w której będziesz wędrował na długich dystansach, ciężkim plecakiem lub w trudnym terenie, są one koniecznością. Jeśli uprawiasz turystykę pieszą, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, wybierając buty turystyczne. Na przykład, upewnij się, że wybierzesz parę z wodoodporną cholewką. Będziesz także chciał szukać buta z dobrym dopasowaniem, który zapewnia wsparcie kostki i ma amortyzowaną wkładkę. Jeśli będziesz spędzać dużo czasu na nogach, dobra para butów do biegania po szlaku jest bardziej wydajną opcją.

Skarpety do biegania i skarpety kompresyjne

To, jak zdecydujesz się wystylizować swoje stopy do biegu, zależy wyłącznie od Ciebie, ale jest kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu skarpet. Jeśli będziesz biegać w zimie, dobrym pomysłem może być wybranie pary zimowych skarpetek do biegania. Dzieje się tak dlatego, że zimne stopy to łatwy sposób na kontuzję, a jeśli jesteś w dziczy, ciepłe stopy są fundamentalną częścią przetrwania elementów. Innym rodzajem skarpet, które możesz chcieć kupić, jest para skarpet kompresyjnych. Pomagają one zmniejszyć obrzęk i poprawić przepływ krwi. Są przydatne podczas długich biegów i stanowią dobry wybór dla biegaczy, którzy doświadczają skurczów podczas biegu. Skarpety kompresyjne są warte zabrania na każdą wycieczkę, w której biegasz, ponieważ mogą być również używane jako akcesoria do wędrówek.

Spodenki do biegania po szlakach

Spodenki do biegania po szlakach są przeznaczone do biegania po szlakach i innym trudnym terenie, co oznacza, że są wytrzymałe. Są wykonane z technicznego materiału, który jest oddychający, szybkoschnący i wystarczająco luźny, aby nie uwierał. Spodenki do biegania po szlaku są zazwyczaj wykonane z tkaniny odpornej na wodę i plamy, co czyni je dobrym wyborem do noszenia podczas długiej wycieczki z plecakiem. Warto również zauważyć, że wiele spodenek do biegania po szlakach można przekształcić i nosić jako parę szortów turystycznych.

Wygodna i uniwersalna odzież

Jeśli chodzi o warstwowanie ubrań, najlepiej spakować odzież, która jest zarówno wygodna, jak i uniwersalna. Warstwy podstawowe, koszulki z długimi rękawami i swetry to dobre rzeczy do zabrania. Będziesz chciał spakować kilka warstw na wypadek zmiany pogody. Dodatkowo warto zabrać ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową i wiatroszczelną. Dobrym pomysłem może być również zabranie pary rękawiczek, czapki i pary nauszników, w zależności od pory roku i rodzaju terenu, po którym biegasz. Zainwestuj w wysokiej jakości sprzęt i nie zapomnij spakować ubrań na koniec dnia. Dobrym pomysłem jest spakowanie pary luźnych i workowatych spodni lub dresów i ciepłej koszuli do noszenia w nocy.

Kiedy biegasz po szlakach, kluczowe jest zwracanie uwagi na swoje otoczenie. Bądź świadomy swojego stawiania stóp i trzymaj głowę w górze. Łatwo jest pozwolić umysłowi błądzić podczas biegu, ale ważne jest, aby pozostać skupionym na otoczeniu. Jeśli biegasz w obszarze, gdzie występują niebezpieczne zwierzęta, warto zabrać ze sobą dzwonek na niedźwiedzia lub gaz pieprzowy. Jeśli biegasz z grupą, dobrze jest poinformować ich o tym, co nosisz w kieszeniach. Wreszcie, zawsze upewnij się, że zabierzesz ze sobą latarkę, gdy biegasz w nocy.