Bidony: Niezbędne akcesorium dla każdego poważnego biegacza!Większość poważnych biegaczy wie, że nawodnienie podczas ćwiczeń jest kluczowe dla wydajności, ale czasami po prostu nie jest tak wygodne, aby wziąć wodę z butelki lub rurki. Być może skupiasz się na swojej formie i walczysz o utrzymanie idealnej postawy, albo możesz być tak gorący i spocony, że wkładanie czegokolwiek do ust wydaje się zbyt dużym wysiłkiem. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy w zarządzaniu płynami, czy też wypróbowujesz nowe ćwiczenia biegowe z dużą ilością ruchów o dużym natężeniu i bez przerw na picie, skromny bidon do biegania może być niezbędnym akcesorium. Wymawiane jako "bi dune", jest to każde naczynie używane do przenoszenia płynów, które ma zarówno uchwyt, jak i wąską wylewkę; są one zwykle wykonane z plastiku, ale mogą być również metalowe.

Co to jest butelka do biegania?

Chociaż istnieje kilka różnych wzorów, typowa butelka do biegania będzie zazwyczaj wykonana z plastiku wolnego od BPA, z szerokim otworem na usta, uchwytem i wylewem, który otwiera się po przesunięciu kciuka. Szeroki otwór ułatwia napełnianie i czyszczenie przy długotrwałym użytkowaniu, a wylewka jest zaprojektowana do picia jedną ręką, więc możesz położyć drugą rękę na ziemi dla zachowania równowagi lub za plecami dla wsparcia podczas podnoszenia ciężarów.

Wylewka to zazwyczaj mały otwór, czasem z miękkim uszczelnieniem, jak korek. Pomaga to utrzymać wodę przed rozlaniem, ale również pozwala na łatwe zasysanie wody i ogólnie ułatwia szybsze picie niż z butelki ze słomką lub szerokim ujściem. Butelki są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, kolorów i wzorów, w tym wiele bardzo atrakcyjnych opcji poza standardowym czarnym i niebieskim.

Dlaczego warto używać butelki do biegania?

Butelka do biegania jest świetna do każdego rodzaju ćwiczeń, gdy jesteś ograniczony czasowo lub nie masz zbyt wiele miejsca na sprzęt i zapasy. Możesz po prostu napełnić butelkę wodą i iść. Możesz również wykonać wiele różnych ćwiczeń z butelką, co nie zawsze można zrobić z butelką wody. Możesz chodzić z butelką, robić wypady, przysiady lub crunchy z jednym, skakać po linie z jednym, a nawet robić pompki z butelką.

Butelka do biegania jest również pomocna, jeśli jesteś na ścisłej diecie. Niektóre diety zabraniają spożywania pewnych napojów, takich jak kawa czy herbata. Butelka pozwala na kontynuowanie picia wody, aby pozostać nawodnionym podczas przestrzegania diety. Butelka do biegania ma również mniej cukru niż napoje sportowe, więc jest to dobry wybór, jeśli próbujesz unikać cukru podczas ćwiczeń.

Jak wybrać butelkę do biegania?

Twoją pierwszą decyzją jest to, czy chcesz butelkę czy rurkę. Butelka jest najczęstszym wyborem dla większości ludzi i jest szczególnie pomocna, gdy podnosisz ciężary, robisz crunche lub wykonujesz inne ćwiczenia, w których masz obie ręce pełne. Wąż daje większą elastyczność, ale musisz być bardziej ostrożny, aby uzyskać odpowiedni rozmiar. Nie tylko musisz upewnić się, że pasuje do twojej ręki, ale także, że pasuje nad głową wygodnie, gdy wykonujesz ćwiczenia z głową w wylewce.

Jeśli wybierzesz rurkę, upewnij się, że ma ona wystarczająco szeroką wylewkę, abyś mógł wygodnie pić z niej podczas ćwiczeń. Wylewka powinna być na tyle duża, by zmieścić się w ustach i mieć zawór, który pozwoli Ci ją zamknąć, gdy nie jest używana. Należy również upewnić się, że pomiędzy końcem węża a zaworem jest wystarczająco dużo miejsca, aby umożliwić swobodne oddychanie.

Które marki są najlepsze?

Chociaż istnieje wiele popularnych marek, nie wszystkie są wykonane z myślą o tej samej jakości. Niektóre marki będą trwać dłużej niż inne, a niektóre nawet łatwiej się zepsują niż inne. Szczerze mówiąc, nie jesteśmy pewni najlepszych marek na rynku, ale wiemy, że jedną marką, której ufamy, jest Thermos. Robią kubki podróżne od lat i udoskonalili swoje rzemiosło, więc jesteśmy pewni, że ich butelki do biegania są dobrze wykonane.

Gdybyśmy mieli wybrać konkretną markę, prawdopodobnie polecilibyśmy Thermos, SIGG lub Polar. Thermos jest wiodącym na świecie producentem kubków podróżnych. SIGG jest w rzeczywistości od 1904 roku. Więc wiesz, że są godni zaufania i działają od dłuższego czasu. A butelki na wodę Polar są wolne od BPA, mają wbudowany filtr, który usuwa chlor i inne zanieczyszczenia z wody z kranu, i mają zawór zaciskowy, który pozwala łatwo pić.

Rzeczy, których należy być świadomym:

  • Ponieważ trzymasz butelkę w jednej ręce, a drugą wykonujesz ćwiczenia, butelka staje się potencjalnym źródłem obrażeń. Uważaj, by nie stłuc butelki, nie uderzyć nią o sprzęt lub inne osoby.
  • Nie używaj butelki podczas chodzenia po bieżni. Uderzysz nią o bok i stłuczesz ją, lub obijesz o konsolę i stłuczesz ją.
  • Uważaj, aby nie przepełnić butelki, ponieważ woda będzie się chlupotać w dłoni podczas ćwiczeń. Może to prowadzić do rozlania wody i mokrej podłogi.
  • Nie wlewaj do butelki gorącej wody. Może to spowodować poparzenia rąk, a nawet doprowadzić do poparzeń na podłodze.

Butelki do biegania są świetne dla tych, którzy są zawsze w ruchu. Niezależnie od tego, czy biegasz, chodzisz, podnosisz ciężary, czy robisz crunche, butelka jest łatwa do przenoszenia i łatwa do picia z niej. Jeśli szukasz zdrowej zmiany stylu życia, dodanie butelki do biegania do swojej codziennej rutyny pomoże Ci pozostać nawodnionym i zdrowym. Co więcej, butelka do biegania może być używana nie tylko do wody; możesz dodać do niej odrobinę smaku, dodając herbatę lub plasterki cytryny, aby ją urozmaicić!