Dlaczego biegi przełajowe są najlepszym sposobem na uzyskanie dobrej formyBieganie oferuje jedne z najlepszych sposobów na spalanie kalorii. Możesz również uczynić je znacznie przyjemniejszym, wybierając się na bieg w lesie lub w jakimś malowniczym miejscu, co oznacza, że mniej będziesz się obawiać swojego treningu i bardziej prawdopodobne będzie, że wyjdziesz z niego i zrobisz to ponownie. Jeśli jesteś początkujący w biegach przełajowych, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wyruszeniem na swój pierwszy bieg. Nie tylko pomoże to zachować bezpieczeństwo jako nowy biegacz, ale także sprawi, że twoje doświadczenie będzie bardziej przyjemne. Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki dotyczące rozpoczęcia biegów przełajowych, jeśli chcesz zacząć już dziś!

Oddychaj i rozciągaj się przed biegiem

Biegi przełajowe to aktywność o dużej intensywności, co oznacza, że Twoje ciało będzie odczuwać siłę każdego kroku, a stawy będą pod presją. Aby uniknąć kontuzji, ważne jest, aby rozgrzać się przed swoim wielkim biegiem. Rozciąganie jest idealnym sposobem na rozgrzewkę, ponieważ poprawia zakres ruchu ciała i zmniejsza ryzyko kontuzji. Pomaga również zwiększyć przepływ krwi do mięśni, co jest korzystne przed biegiem, biorąc pod uwagę, że mięśnie potrzebują więcej tlenu, aby prawidłowo funkcjonować. Niektóre z najlepszych ćwiczeń dla biegaczy to rozciąganie ścięgien i dolnej części pleców, rozciąganie czworogłowych i rozciąganie łydek.

Zainwestuj w odpowiedni sprzęt

Kiedy dopiero zaczynasz, może wydawać się dobrym pomysłem, aby wejść w bieganie przełajowe tak tanio, jak to możliwe. Jednak ważne jest, aby od samego początku zainwestować w odpowiedni sprzęt, jeśli chcesz uniknąć kontuzji i w pełni wykorzystać swój bieg. Dobra para butów do biegania jest koniecznością, biorąc pod uwagę, że jeśli twoje buty nie są odpowiednio dopasowane, mogą powodować kontuzje, takie jak pęcherze, ból kolan i pleców. Łatwym sposobem na określenie, czy para butów jest dla Ciebie odpowiednia, jest sprawdzenie wzoru zużycia na spodzie buta. Kiedy znajdziesz parę butów do biegania, które mają prawidłowy wzór zużycia dla twojego typu stopy, będziesz wiedział, że jest to idealne dopasowanie.

Biegaj z kumplem

Bieganie może być bardzo samotnym zajęciem, ale może to być również świetny sposób na poznanie nowych ludzi i zdobycie kilku przyjaciół po drodze. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz czuć się onieśmielony dołączając do grupy doświadczonych biegaczy, więc dlaczego nie sparować z przyjacielem i uczynić bieg przełajowy aktywnością społeczną? Robienie rzeczy z przyjaciółmi sprawi, że Twoje doświadczenie biegowe będzie przyjemniejsze, a także pomoże Ci utrzymać motywację. W końcu posiadanie kogoś, kto dotrzyma Ci towarzystwa na trasie sprawi, że kilometry będą mijały szybciej! Bieganie z kumplem jest również bezpieczniejsze, ponieważ masz partnera, który pomoże Ci, jeśli znajdziesz się w trudnej sytuacji.

Znaj swoje trasy

Najlepszym sposobem, aby poczuć się komfortowo z biegami przełajowymi i uniknąć kontuzji, jest wybranie tras, które są odpowiednim dystansem dla Ciebie i na daną okazję. Jeśli dopiero zaczynasz i nie masz zbyt dużego doświadczenia, najlepiej zacząć od krótszych tras i pracować w górę. Znając trasy, którymi biegniesz, będziesz mógł je modyfikować w razie potrzeby i unikać niebezpiecznych sytuacji. Pomoże Ci to również lepiej poznać swoje otoczenie, co jest zawsze dobrą rzeczą, gdy jesteś na zewnątrz biegania! Aby zachować bezpieczeństwo, najlepiej jest biegać z innymi, kiedy tylko możesz. W ten sposób, jeśli natkniesz się na coś niebezpiecznego, będziesz miał kogoś, kto powiadomi Cię o sytuacji.

Jak już mówiliśmy, rozciąganie jest ważne przed i po bieganiu. Dlaczego? Cóż, rozciąganie pomaga zmniejszyć ryzyko kontuzji, poprawia elastyczność, a nawet może poprawić Twój nastrój. Rozciąganie przed biegiem pomaga zmniejszyć ryzyko kontuzji i przygotowuje mięśnie do biegu. Po biegu rozciąganie pomaga przyspieszyć czas regeneracji i sprawia, że mięśnie są mniej napięte.

Wiele osób pomija rozciąganie, ponieważ nie wie, jak robić to poprawnie lub uważa, że nie jest to ważne. Ale, jest to coś, co każdy powinien robić, niezależnie od tego, czy jest biegaczem, czy nie. Po pierwsze, rozciąganie pomaga poprawić elastyczność i zakres ruchu, co może ułatwić wykonywanie codziennych czynności, takich jak sięganie po coś z wysokiej półki, a nawet coś tak prostego jak siedzenie na krześle czy wstawanie z łóżka.

3 łatwe treningi biegowe

Jeśli jesteś początkującym biegaczem, może okazać się pomocne przestrzeganie harmonogramu treningów. Robienie tego nie tylko pomoże ci uzyskać formę, ale pomoże ci stać się bardziej komfortowym w tym sporcie. Stride Length - Jest to łatwy trening, który możesz wykonywać w każdy dzień tygodnia. Aby go wykonać, po prostu znajdź tor lub ścieżkę, gdzie możesz zmierzyć, jak daleko biegniesz. Następnie biegnij w komfortowym tempie i staraj się za każdym razem pokonać ten sam dystans.

  • Tempo Run - Ten rodzaj biegu jest świetny do budowania siły i wytrzymałości. Aby go wykonać, rozgrzej się przez 10 minut, a następnie biegnij przez 30 sekund tak szybko, jak tylko możesz. Następnie zwolnij do joggingu przez 2 minuty. Rób to przez 30 minut, robiąc częste przerwy w miarę potrzeby.
  • Interval Run - Ten rodzaj biegu jest świetny do spalania tłuszczu. Aby go wykonać, rozgrzej się przez 10 minut, a następnie biegnij tak mocno, jak możesz przez 30 sekund. Zrób 1 minutę odpoczynku, a następnie powtórz to 3 razy.

Niezależnie od tego, jaka jest Twoja motywacja do rozpoczęcia biegów przełajowych, ważne jest, aby pamiętać, że potrzeba czasu, aby zobaczyć rezultaty. Bądź cierpliwy, stosuj odpowiednią rutynę biegów przełajowych, a wkrótce zaczniesz czerpać korzyści z tego zdrowego i przyjemnego sportu! Po wejściu w bieganie, poczujesz się pewniej, będziesz zdrowszy i będziesz miał więcej energii. Będziesz też mniej zestresowany, unikniesz ryzyka przyrostu wagi i poprawisz swój nastrój. Co najważniejsze, biegi przełajowe mogą być świetnym sposobem na połączenie z naturą i spędzenie wysokiej jakości czasu z przyjaciółmi i rodziną! Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać formę, biegi przełajowe to świetny sposób, aby zacząć. Choć na początku może się to wydawać trudne, to w rzeczywistości jest to aktywność o niewielkim wpływie na organizm, którą mogą uprawiać osoby o różnym stopniu zaawansowania sportowego. Dzięki tym wskazówkom, będziesz na dobrej drodze do czerpania korzyści z biegania.