Kompletny przewodnik po bieganiu dla początkującychJeśli myślisz o rozpoczęciu biegania jako sposobu na uzyskanie kondycji, utratę wagi i poprawę ogólnego stanu zdrowia, jesteś w dobrym towarzystwie. Bieganie jest jednym z najpopularniejszych ćwiczeń fizycznych, a miliony ludzi poświęcają mu czas co tydzień. Niezależnie od tego, czy chcesz zacząć biegać dla utraty wagi, czy po prostu dla jego licznych innych korzyści, pierwszym krokiem jest zrozumienie podstaw. Bieganie może wydawać się na pierwszy rzut oka dość prostym zajęciem, ale jest kilka rzeczy, które nowi biegacze powinni wiedzieć przed rozpoczęciem swojej podróży. Wygospodarowanie czasu na bieganie może być łatwe, gdy masz odpowiednie informacje. Dzięki temu przewodnikowi dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o rozpoczęciu programu dla początkujących biegaczy.

Rozbuduj swoje cardio dzięki krótkim biegom

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz biegać, może się wydawać, że dobrym pomysłem jest po prostu wyjść, kupić parę butów do biegania i ruszyć w drogę. Jednak może to być duży błąd. Ważne jest, aby uzyskać odpowiednią parę butów do biegania, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący. Ważne jest również, aby nosić odpowiednie skarpety podczas biegania. Jeśli chodzi o ubrania do biegania, większość ludzi ma tendencję do noszenia szortów i t-shirtów. Chociaż z pewnością można nosić te elementy, można również rozważyć noszenie odzieży kompresyjnej, jak również. Noszenie odzieży kompresyjnej może pomóc poprawić przepływ krwi i zmniejszyć ból mięśni i zmęczenie. Innym elementem sprzętu do biegania, który może być pomocny dla początkujących jest zegarek sportowy. W związku z tym, że nie jest to możliwe, nie ma co się zastanawiać nad tym, czy w ogóle jest to możliwe. Zwykłe buty do biegania mają tendencję do budowania komfortu i szybkości. To świetny wybór dla początkujących, którzy dopiero zaczynają przygodę z bieganiem.

Istnieje mnóstwo korzyści, które można czerpać z regularnego biegania. Oto kilka z tych najbardziej godnych uwagi: Kiedy biegasz regularnie, zauważysz poprawę swojego ogólnego stanu zdrowia. Jest tak dlatego, że udowodniono, iż regularne bieganie pomaga obniżyć ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2, udaru i niektórych rodzajów nowotworów.

Jeśli masz nadzieję na utratę wagi, bieganie może być świetnym wyborem. Jeśli połączysz je ze zdrową dietą, możesz spodziewać się utraty od dwóch do trzech kilogramów miesięcznie. Jeśli chcesz schudnąć jeszcze szybciej, możesz zwiększyć intensywność swojego programu biegowego.

Bieganie to także świetny sposób na zmniejszenie stresu i poprawę zdrowia psychicznego. Kiedy biegasz regularnie, zwiększasz poziom endorfin i serotoniny. Udowodniono, że jest to korzystne dla nastroju i ogólnego zdrowia psychicznego.

Kiedy zaczynasz, ważne jest, abyś budował swoje cardio stopniowo. Najlepiej nie zaczynać od przedłużonych sesji cardio, jeśli jesteś nowym biegaczem. Zamiast tego rozpocznij swój program biegowy od krótkich biegów i pracuj nad dłuższymi dystansami. Kiedy zaczynasz biegać, staraj się biegać przez 15-20 minut w wolnym tempie. Po kilku tygodniach możesz zwiększyć czas biegu do 20-30 minut. W miarę postępów programu biegowego możesz dodać do niego więcej intensywności, zwiększając tempo swoich biegów.

Powoli zwiększaj dystans i prędkość

Możesz mieć swoje plany na przebiegnięcie 5K wkrótce po rozpoczęciu biegania. Jednak ważne jest, abyś zwiększał dystans i prędkość powoli. Jeśli spróbujesz zwiększyć dystans i prędkość biegu zbyt szybko, możesz się zranić. Możesz również skończyć z rozczarowaniem, jeśli nie jesteś w stanie osiągnąć swoich celów z powodu kontuzji. Podczas zwiększania dystansu staraj się dodawać nie więcej niż milę na tydzień. Możesz również spróbować zwiększyć swoje tempo o 10 sekund na milę. To może pomóc Ci dostać się do pożądanego dystansu bez kontuzji.

Nie zapomnij się rozciągnąć

Chociaż nie wszyscy zgadzają się na ten jeden, jest ogólnie przyjęte, że biegacze powinni rozciągać się przed i po swoich biegach. Ważne jest, aby rozgrzać się i rozciągnąć przed biegiem, aby zapobiec kontuzji. 5-10 minutowy jogging rozgrzewający z rozciąganiem statycznym to dobry sposób na rozpoczęcie programu biegowego.

Ważne jest również rozciąganie po biegu, aby zapobiec bólowi. 5-10-minutowy bieg z kilkoma ćwiczeniami pomoże Ci uniknąć bólu po biegu.

Bieganie to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie dobrej kondycji i szybką utratę wagi. Jest to również świetny sposób na rozładowanie stresu i poprawę zdrowia psychicznego. Kiedy dopiero zaczynasz biegać, ważne jest, abyś zrozumiał podstawy. Jeśli jesteś początkującym biegaczem, poświęć czas na stopniowe zwiększanie dystansu i prędkości, aby uniknąć kontuzji. Ważne jest również, aby rozciągnąć się przed i po biegu, aby zapobiec bólowi.