Dlaczego zacząłem biegać w przełajachNie pamiętam, kiedy dokładnie dołączyłem do drużyny biegowej, ale dobrze pamiętam powód, dla którego to zrobiłem. W szkole podstawowej razem z moimi przyjaciółmi regularnie uprawialiśmy jogging po szkole i w weekendy. Po ukończeniu trzeciej klasy oddaliliśmy się od siebie - część z nich poszła na studia, a część zaczęła pracować. W rezultacie nasze sesje joggingowe stały się rzadsze. W końcu nadszedł moment, w którym nie mogłem znieść tego, że dłużej jestem tak siedzący. To doprowadziło mnie do ponownego rozpoczęcia biegania, ale w innej formie - tym razem w hali na sztucznej bieżni zamiast na zewnątrz na betonowych drogach. Chociaż było to generalnie łatwiejsze niż jogging na zewnątrz pod gorącym słońcem (a także o wiele mniej męczące), ale po około dwóch miesiącach robienia tego, zaczęło się to robić naprawdę monotonne - wiesz jak słyszysz ludzi mówiących, że "nuda w miejscu pracy jest niebezpieczna dla twojego zdrowia"? Cóż, to jest to, co stało się ze mną również; stało się tak nudne, że nawet oglądanie wyschnięcia farby byłoby bardziej orzeźwiające niż kolejne okrążenie wokół tego cholernego czerwonego toru... Więc pewnego dnia na treningu przed naszym zwykłym piątkowym biegiem, nasz trener powiedział coś w stylu: "Jeśli chłopaki są znudzeni tymi biegami w domu lub przez siebie w tej chwili, dlaczego nie dacie Cross Country spróbować?".

Co to jest Cross Country?

Cross Country to sport biegowy, który składa się z różnych dyscyplin, takich jak steeplechase, średni dystans i długi dystans (znany również jako cross country). Celem tego sportu jest przebiegnięcie określonego dystansu tak szybko, jak to możliwe. Cross Country jest zwykle przeprowadzany na szlakach i terenach trawiastych, nie ma linii startu ani mety. Zasady są bardzo proste: musisz ukończyć kurs w określonym limicie czasu, ale nie musisz biec w określonej kolejności ani upewnić się, że się nie zgubisz!

Sezon Cross Country rozpoczyna się jesienią i trwa przez zimę. Składa się z regularnych cotygodniowych sesji treningowych i serii konkurencyjnych wyścigów. Najważniejszymi wyścigami są mistrzostwa okręgowe i wojewódzkie, które odbywają się w listopadzie lub grudniu.

Mój pierwszy wyścig w Cross Country

Pamiętam moje pierwsze spotkanie w Cross Country jakby to było wczoraj. Odbywało się ono w Rogozen, mieście położonym około 90 km od Sofii, a gospodarzem była szkoła średnia w Rogozen. Wraz z moimi kolegami z drużyny pojechałem autobusem do Rogozen i dotarłem tam wczesnym rankiem. Zostaliśmy ciepło przywitani przez mieszkańców, którzy byli bardzo przyjaźni i gościnni. Większość dnia spędziliśmy na spacerach po mieście, oglądając ciekawe zabytki i odwiedzając lokalne wystawy. Kiedy nadszedł czas spotkania, udaliśmy się na tor, aby przygotować się do wyścigu.

Nie miałem pojęcia czego się spodziewać - wszystkie moje wcześniejsze doświadczenia z bieganiem były w domu na bieżni, więc nie miałem żadnej wiedzy o tym jak wygląda Cross Country. Kiedy spotkanie się rozpoczęło, byłem zaskoczony, że było o wiele mniej formalne niż zwykłe zawody na torze i boisku. Nie było startera, świateł startowych, długiego spaceru do linii startu, delikatnych i skomplikowanych przygotowań przed wyścigiem. To było bardzo proste - starter mówił "Set!", a my zaczynaliśmy bieg. To był mój pierwszy wyścig Cross Country i bardzo mi się spodobał.

Dlaczego do dziś biegam w Cross Country

Biegam w Cross Country od dziecka i nie widzę żadnego powodu, aby przestać. Jest wiele dobrych powodów, aby nadal biegać Cross Country. Po pierwsze, jest to świetna forma ćwiczeń i pomaga utrzymać formę. Po drugie, jest to świetny sposób na poznanie nowych ludzi i miło jest mieć coś wspólnego z innymi ludźmi.

Wreszcie, jest to świetny sposób na złagodzenie stresu, i jest to zabawny sposób na spędzenie wolnego czasu. Więc, jeśli jesteś jak ja i nie chcesz zrezygnować z biegania Cross Country, oto kilka wskazówek, które pomogą ci utrzymać motywację: Ustaw małe cele dla siebie - To pomoże ci utrzymać motywację i powstrzyma cię przed wypaleniem się. Upewnij się jednak, że są one realistyczne! Znajdź klub Cross Country w pobliżu - Kluby są bardzo ważne, aby pomóc Ci utrzymać motywację.

Posiadanie ludzi, z którymi możesz biegać, uchroni Cię przed nudą i pomoże Ci utrzymać motywację. Dołącz do społeczności biegowej online - Możesz znaleźć społeczność biegaczy w Internecie. Oni mogą pomóc Ci utrzymać motywację, a Ty możesz pomóc im utrzymać motywację, też!

Najważniejszą rzeczą, której uczy Cross Country jest to, że bieganie nie jest rzeczą, którą można zrobić idealnie od pierwszego dnia. Jak w każdej innej działalności, będziesz popełniać błędy, będziesz kontuzjowany i trafisz na plateau. Ale to jest w porządku! To jest część procesu. Ważne jest, abyś kontynuował bez bycia zbyt ciężkim dla siebie i abyś uczył się na swoich błędach. Cross Country to sport, który może pomóc Ci znaleźć swoje granice, przesunąć je i nauczyć Cię, jak zarządzać bólem i frustracją, aby ukończyć wyścig w limicie czasu. W końcu będziesz w stanie znaleźć swoje granice bez uderzania w plateau i będziesz w stanie pchać się do swojego najpełniejszego potencjału.

Cross Country to świetny sport do spróbowania, jeśli chcesz dostać się do biegania. To świetny sposób, aby pozostać w formie i jest to świetny sposób na poznanie nowych ludzi. To świetny sposób na uwolnienie się od stresu i to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Więc, na co czekasz? Dlaczego nie spróbujesz biegać Cross Country?