Dlaczego powinieneś biegać, aby spalać mięśnie i dlaczego prawdopodobnie nie powinieneśPowiedzmy sobie szczerze, bieganie nie jest czymś, co można by nazwać skomplikowanym sportem. Nie jest też uważane za szczególnie obciążające dla organizmu - przynajmniej w porównaniu z innymi czynnościami, takimi jak podnoszenie ciężarów czy nawet wchodzenie po schodach. Jednak, jeśli spojrzeć na to z szerszej perspektywy, wymagania fizyczne związane z bieganiem są dość oszałamiające. Bieganie obejmuje niemal każdą z głównych grup mięśniowych w organizmie i pracuje nad nimi ciężej niż jakiekolwiek inne ćwiczenie. Ten artykuł wyjaśnia, dlaczego powinieneś biegać, jeśli chcesz spalić kalorie i stracić tłuszcz, dlaczego prawdopodobnie nie powinieneś, jeśli chcesz zbudować mięśnie, i dlaczego obie korzyści są ważne, jeśli twoim celem jest całkowita transformacja fizyczna w czasie.

Dlaczego powinieneś biegać, aby stracić wagę i tłuszcz

Jeśli Twoim głównym celem jest spalanie tłuszczu, bieganie jest najbardziej efektywną formą ćwiczeń. Powód tego ma mniej wspólnego z samym aktem biegania, a więcej z tym, co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy biegasz. Bieganie jest aktywnością aerobową, co oznacza, że angażuje Twój organizm w spalanie tłuszczu jako głównego źródła paliwa. Kiedy Twój organizm spala tłuszcz, uwalnia go również z komórek tłuszczowych do krwiobiegu.

Głównym czynnikiem decydującym o tym, jak dużo i jak szybko Twój organizm spala tłuszcz i uwalnia go do krwiobiegu, jest poziom tłuszczu, jaki aktualnie przechowuje Twoje ciało. Kiedy Twoje ciało przechowuje dużo tłuszczu, będzie spalać go znacznie mniej efektywnie niż wtedy, gdy nie przechowuje go dużo. Jeśli więc próbujesz spalić tłuszcz, najlepszym sposobem jest wprowadzenie organizmu w "stan spalania tłuszczu" tak często, jak to możliwe. Najlepszym sposobem na to jest bieganie. Możesz to również zrobić poprzez trening siłowy, ale bieganie spala więcej tłuszczu niż jakakolwiek inna aktywność aerobowa.

Dlaczego prawdopodobnie nie powinieneś biegać, aby zbudować mięśnie

Jeśli próbujesz zbudować mięśnie, ostatnią rzeczą, którą prawdopodobnie chcesz zrobić, jest bieganie. Istnieją jednak sposoby, aby zmodyfikować swój program biegowy tak, abyś mógł zyskać mięśnie, a jednocześnie uzyskać pozytywne korzyści ze spalania tłuszczu, jakie daje bieganie. Bieganie powoduje rozpad mięśni, a nie budowanie mięśni. W rzeczywistości jest to jedna z najgorszych aktywności, jakie możesz wykonywać, jeśli Twoim celem jest budowanie mięśni.

Dzieje się tak dlatego, że bieganie powoduje stosunkowo dużą ilość ekscentrycznych skurczów mięśni, co prowadzi do zwiększonego rozpadu mięśni. A ponieważ bieganie nie dostarcza wystarczających bodźców do promowania wzrostu mięśni, spowoduje rozpad mięśni bez dostarczania jakichkolwiek bodźców wzrostowych. Bieganie jest również jednym z najbardziej efektywnych czasowo sposobów na spalanie tłuszczu. Możesz łatwo spalić do 500 kalorii w 30-minutowym biegu (w zależności od wagi i prędkości).

Więc wybierając bieganie zamiast podnoszenia ciężarów, automatycznie spalasz więcej tłuszczu. Problem w tym, że jeśli biegasz i nie jesz wystarczająco dużo jedzenia, prawdopodobnie stracisz mięśnie wraz z tłuszczem. Rozwiązaniem jest upewnienie się, że jesz wystarczająco dużo jedzenia, aby zastąpić mięśnie, które rozbijają się podczas biegu.

Dlaczego jedno i drugie jest ważne

Jeśli chcesz być zdrowy i sprawny, nie możesz skupić się wyłącznie na jednym z tych aspektów ćwiczeń. Musisz wykonywać oba te elementy. Jeśli próbujesz zbudować mięśnie, musisz jeść wystarczająco dużo kalorii, aby uwzględnić ilość utraconą w procesie. A jeśli próbujesz schudnąć, musisz spalić wystarczająco dużo kalorii, aby uwzględnić ilość kalorii, które spożywasz. Nie możesz zrobić jednego bez drugiego lub ryzykujesz, że staniesz się niezdrowy. Osiągnięcie całkowitej fizycznej transformacji w czasie wymaga skupienia się zarówno na ćwiczeniach spalających tłuszcz, jak i budujących mięśnie. O wiele łatwiej jest schudnąć, jeśli jednocześnie budujesz mięśnie, i o wiele łatwiej jest budować mięśnie, jeśli również spalasz tłuszcz.

Prosta prawda - bieganie pomaga ci stracić tłuszcz, co pomaga ci zbudować mięśnie

Tak, bieganie jest jedną z najgorszych aktywności, w jakie możesz się zaangażować, jeśli próbujesz zbudować mięśnie. Jednak jest to również jeden z najlepszych sposobów na spalanie tłuszczu, który jest głównym prekursorem budowania mięśni. Bieganie pomaga spalać tłuszcz na dwa główne sposoby. Po pierwsze, powoduje, że Twoje ciało uwalnia więcej epinefryny (adrenaliny), czyli hormonu, który sprawia, że mechanizmy spalania tłuszczu w Twoim organizmie są bardziej wydajne. Po drugie, skłania twoje ciało do zwiększenia liczby komórek tłuszczowych, które obecnie przechowuje. Oznacza to, że będziesz miał więcej tłuszczu dostępnego do spalenia, a dostęp do niego będzie łatwiejszy dla Twojego organizmu. Będziesz spalanie tłuszczu przez całą dobę, co pomoże Ci spełnić swoje cele budowania mięśni.

Bieganie jest świetne dla utraty tłuszczu, ale to także bardzo wymagająca aktywność na ciele. Jeśli Twoim celem jest zbudowanie mięśni, będziesz musiał znaleźć sposób na zrekompensowanie rozpadu mięśni, który jest nieunikniony przy bieganiu. Bieganie pomaga stracić tłuszcz, co pomaga budować mięśnie, ponieważ będziesz miał więcej tłuszczu dostępnego do spalenia, a twoje ciało będzie bardziej wydajne w dostępie i spalaniu go. Jeśli Twoim celem jest całkowita fizyczna transformacja w czasie, bieganie jest istotną częścią równania.